Salon Optyczny, ul. Marymoncka 63, 01-802 Warszawa

info@salonoptyczny.pl

Okulary progresywne
Okulary progresywne

Okulary progresywne

Ogólne informacje

W okularach progresywnych elementem optycznym są szkła progresywne, których rozkład mocy umożliwia widzenie w dali, w bliży i w odległościach pośrednich. Okulary progresywne są bardzo pomocne w codziennym funkcjonowaniu, poruszaniu się w domu lub w przestrzeni publicznej.

Okulary progresywne przeznaczone są dla osób po około 45 roku życia, zaczynających odczuwać dyskomfort w czytaniu i pracy na bliskie odległości, u których występuje starczowzroczność (presbiopia).

Szkła progresywne najlepiej sprawdzają się u osób, które potrzebują korekcji wzroku zarówno do bliży jak i do dali. Takie osoby najbardziej odczuwają korzyści z używania okularów progresywnych.

Aby dostosować się do zmiennych warunków oświetlenia szkła progresywne występują opcjonalnie jako barwione i fotochromowe (samo zaciemniające się na zewnątrz).

W celu poprawienia komfortu i ostrości widzenia najczęściej stosujemy okulary progresywne z antyrefleksem, a także okulary progresywne z filtrem światła niebieskiego.

Jak dobrać odpowiednie okulary progresywne?

Chociaż konstrukcje szkieł progresywnych są coraz doskonalsze, należy zdawać sobie sprawę z tego, iż zdarzają się przypadki, kiedy okulary progresywne nie sprawdzają się.

Przyczyną jest nadal nie rozwiązany problem ograniczonej szerokości kanału widzenia, pływanie i zniekształcenia obrazu oraz konieczność opuszczania wzroku przy czytaniu. Okulary progresywne najczęściej nie spełniają oczekiwań przy wykonywaniu czynności trwających dłużej i wymagających skupienia wzroku.

Do takich sytuacji należą między innymi:

Długotrwała praca przy komputerze lub innych urządzeniach cyfrowych

Zawodowe prowadzenie pojazdów mechanicznych

Czytanie książek i jakakolwiek trwająca długo praca wzroku w bliskich odległościach

W takich przypadkach powinniśmy rozważyć zastosowanie okularów, których konstrukcja jest dostosowana do specjalnych zastosowań. Są to okulary do komputera wyposażone w soczewki półprogresywne, okulary dla kierowców czy też okulary do czytania.

Czynniki wpływające na cenę okularów progresywnych

Model

Starsze konstrukcje szkieł są czasem kilkukrotnie tańsze od najnowszych

Materiału, z którego wykonano szkła

Czym większe pocienienie (wyższy index materiału) tym szkło okularowe jest droższe

Promocje na szkła progresywne

Coraz powszechniej oferowana promocja na szkła progresywne – „Druga para gratis”

Należy pamiętać, że model – konstrukcja szkieł progresywnych ma bardzo istotne znaczenie dla szerokości kanału widzenia, oraz dla łatwości adaptacji. Znaczenie tych czynników wzrasta wraz ze wzrostem dodatku (różnicy pomiędzy mocą szkieł do bliży i dali). Dlatego należy rozważyć przy zakupie kolejnych okularów progresywnych i jednoczesnym wzroście dodatku, wybór wyższego modelu i bardziej zaawansowanej konstrukcji szkieł progresywnych. Niestety należy liczyć się z tym, że wybranie lepszej wersji pociąga za sobą wzrost ceny okularów progresywnych.

Producenci oferują szkła progresywne różniące się między sobą konstrukcją, właściwościami i zastosowaniem. Dlatego ważna jest rola doradcy dobrego widzenia, który po zapoznaniu się się z wymaganiami i oczekiwaniami użytkownika i proponuje odpowiednie rozwiązania.

Szkła oferowane przez wiodących producentów stosowane do okularów progresywnych

Każdy z producentów inaczej nazywa swoje produkty, dotyczy to również szkieł progresywnych. Poniżej zestawienie nazw szkieł stosowanych do okularów progresywnych oferowanych przez wiodących producentów na naszym rynku optycznym. Wszystkie wymienione konstrukcje okularów progresywnych dostępne są w naszej ofercie.

Hoya - producent szkieł okularowych

Okulary progresywne ze szkłami Hoya

Dynamic

Balansis

LifeStyle

MyStyle

MySelf

Rodenstock logo

Okulary progresywne ze szkłami Rodenstock

Progressiv Ergo 2

Multigressiv Ergo 2

Impression Ergo 2

Okulary progresywne ze szkłami Essilor

Varilux Liberty 3.0

Varilux Comfort 3.0

Varilux Physio 3.0

Varilux X

Varilux Xclusive

Okulary progresywne ze szkłami Seiko

Seiko Synergy Xtra

Seiko Emblem XtraWide

Seiko Superior Xcel

Seiko Prime X

Seiko Prime Xceed

Okulary progresywne ze szkłami Zeiss

Zeiss Progresywne Light 3D

Zeiss Progresywne Precision Pure

Zeiss Progresywne Precision Plus

Zeiss Progresywne Precision Superb

Zeiss Progresywne Indyvidual 2